Jak zgłosić szkodę po kolizji lub wypadku drogowym?

W dzisiejszych czasach wypadki samochodowe zdarzają się bardzo często. Powinniśmy mieć świadomość, iż jest to związane przede wszystkim z dużą liczbą aut na drogach, a tym samym wysokim ryzykiem. Co zrobić, aby uzyskać należyte odszkodowanie po wypadku?

Na miejscu zdarzenia

Przede wszystkim jeżeli jest to tylko kolizja, wystarczy spisać odpowiednie oświadczenie. Powinno ono zawierać dane osobowe kierowców, dane ubezpieczycieli, numer polisy OC, szkic sytuacyjny. Istotne jest również dokładne opisanie, w jaki sposób doszło do kolizji i wskazanie sprawcy. Z kolei jeżeli jest to wypadek drogowy, musimy wezwać policję. To właśnie mundurowi ocenią sytuację i sporządzą notatkę ze wskazaniem winnego.

Jak zgłosić szkodę po kolizji lub wypadku drogowym?

Warto pamiętać, iż nie jest to nic trudnego. Gdy sprawca posiada polisę OC, powinniśmy zgłosić się do jego ubezpieczyciela. Można po prostu zadzwonić, skorzystać z formularza internetowego lub udać się bezpośrednio do biura. Wprawdzie na zgłoszenie szkody mamy trzy lata, jednak wskazane jest, aby dochodzenie odszkodowań rozpocząć jak najszybciej.

W razie problemów zgłoś się po pomoc – Legnica i okolice

Jednak wielu kierowców wyjeżdża na drogi bez obowiązkowego ubezpieczenia OC. Bardzo wiele osób zastanawia się, jak zgłosić szkodę po kolizji lub wypadku drogowym w takiej sytuacji. Możemy zlecić pełnomocnictwo odpowiedniej kancelarii odszkodowawczej, na przykład kancelariaciti.pl w Legnicy. Firma zajmie się dochodzeniem odszkodowań w imieniu klienta zarówno w postępowaniu przez ubezpieczycielem, jak i sądowym. Możemy także samodzielnie zgłosić szkodę w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Musi ono przeprowadzić postępowanie likwidacyjne, a następnie odszkodowanie po wypadku wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Inną opcją jest skorzystanie z własnego AC. Nie musimy obawiać się utraty zniżek, czy zwiększenia składki ubezpieczeniowej. Aktualnie ruch na drogach jest bardzo duży. Z tego powodu bardzo często zdarzają się różnego rodzaju wypadki. Warto pamiętać, że katalog świadczeń jest bardzo szeroki w zależności od rozmiaru poniesionych szkód i zawsze dochodzić należnych praw.