Czy moje auto jest jezdne?

Każdy użytkownik samochodu przed odpaleniem silnika auta powinien zadać sobie zasadnicze pytanie – czy moje auto jest jezdne?. Poniżej przedstawiamy kilka typowych sytuacji, w których policjant ma prawo zatrzymać nam dowód rejestracyjny. O co kierowca powinien zadbać, aby uniknąć przykrych niespodzianek oraz otrzymać pełne odszkodowanie po wypadku?

Kiedy policjant ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny?

Przede wszystkim każdy policjant ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu, który brał udział w wypadku lub kolizji. Po takim zdarzeniu pojazd najczęściej zagraża bezpieczeństwu innych użytkowników drogi, ponieważ podstawowe elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia czy ramy mogły ulec uszkodzeniu. Pojazd po kolizji zagraża porządkowi ruchu drogowego i może mieć zły wpływ na pozostałych jego uczestników. Dodatkowo dowód rejestracyjny może zostać odebrany w momencie, kiedy auto nie spełnia wymagań dotyczących ochrony środowiska.

Czy moje auto jest jezdne?

Pojazd należy zakwalifikować jako niejezdny w następujących przypadkach:

  • Kiedy wykazuje on wady ogumienia – oznacza to, iż opony są popękane i obnażają lub naruszają osnowę. Ponadto na jednej osi pojazdu nie można montować dwóch opon o różnej konstrukcji.
  • Kiedy układ hamulcowy jest naruszony – nastąpił wyciek płynu hamulcowego lub przewód został uszkodzony.
  • Światła pojazdu są niesprawne – dotyczy to zarówno świateł stopu, mijania jak i drogowych.
  • Konstrukcja nadwozia lub podwozia budzi wątpliwości – dotyczy to różnego rodzaju pęknięć ramy, odkształceń, nadmiernej korozji czy pęknięć elementów zawieszenia.
  • Wyraźnie wyczuwalne są luzy w układzie kierowniczym.

Okres najmu pojazdu zastępczego a jezdność auta.

Na skutek uszkodzenia własnego pojazdu poszkodowani coraz częściej decydują się na wynajem auta zastępczego. Niestety zdarza się, że nie otrzymują pełnego odszkodowania po wypadku. Ignorują charakter uszkodzeń. Tymczasem duże znaczenie dla skutecznego dochodzenia odszkodowań stanowi podstawowa kwestia, czy moje auto jest jezdne. Zależy od niej, na jak długo przysługuje pojazd zastępczy. Otrzymamy samochód od dnia szkody do dnia wypłaty odszkodowania, jeśli TU orzeknie szkodę całkowitą. Niekiedy udaje się wynegocjować kilka dodatkowych dni na zakup nowego auta i pozbycie się wraku. Jeśli samochód jest jezdny, przysługuje nam prawo do najmu tylko na technologiczny czas naprawy. Gdy natomiast nie został dopuszczony do ruchu, możemy używać pojazdu zastępczego od momentu zgłoszenia szkody do dnia zakończenia naprawy.

Dochodzenie odszkodowań Legnica – pomagamy kompleksowo.

Zwracając się do kancelarii odszkodowawczej http://kancelariaciti.pl/ w Legnicy, zyskujesz profesjonalną pomoc prawną. Zajmujemy się również obsługą bezgotówkowego najmu pojazdów zastępczych z OC sprawcy. Możesz więc liczyć na kompleksową pomoc. Dostarczymy Ci auto oraz dopilnujemy, abyś otrzymał pełne odszkodowanie po wypadku. Zapraszamy do kontaktu.